אגרונט

מתוך אגרון - וויקיפדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכנת האגרונט הינה מערכת לניהול תוכן המשלבת בתוכה מודולים שונים לחיפוש בקטלוג אגרון. האגרונט מאפשרת לבנות אתרים בקלות באמצעות תפריטים ידידותיים למשתמש תוך מתן אפשרות לבניית אתר דינמי וחדשותי.

המדריך מסביר את רוב הפעולות הנפוצות, אך לא חייבים לקרוא את כולו כדי להתחיל לנהל את האתר. הפרקים שחייבים לדעת בשביל להכניס תכנים לאתר הינם מנהל המאמרים והתפריט העליון (האחרון בשביל לעדכן את התפריט הראשי של האתר).

שימו לב: אם ברצונכם להגדיל תמונה במדריך, אנא, לחצו עליה לחיצה בודדת והיא תוצג ברזולציה גדולה יותר.

כניסה לניהול האתר

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מסך התחברות לניהול אגרונט

מומלץ ביותר לגלוש לניהול האתר באמצעות דפדפן האינטרנט פיירפוקס (ניתן להשיגו כאן), גוגל כרום (ניתן להשיגו כאן), ספארי (ניתן להשיגו כאן) או אקספלורר בגירסה 8 (ניתן להשיגו כאן). דפדפני אינטרנט אקספלורר בגירסאות 6 ו-7 אינם תואמים לתקנים, על-כן ישנן פונקציות שאינן פועלות בו (בממשק ניהול עברי בלבד). אם בכל זאת, חפצה נפשיכם לעבוד עם אקספלורר בגירסאות אלו, יש להשתמש בממשק האנגלי של הניהול.

כניסה לניהול באמצעות הוספת האות a עם סלאש (/) לפניה. למשל, כדי להיכנס לניהול של האתר foo שהכתובת שלו הינה http://foo.library.org.il, יש להזין: http://foo.library.org.il/a.

אם קיבלת אזהרה בפיירפוקס לגבי אבטחה ואישור תעודת הצפנה, יש לפעול כלדקמן: ללחוץ על אני מבין את הסיכונים בדף שמציג את השגיאה. לאחר מכן ללחוץ על הוסף חריגה. בחלון שייפתח יש להקיש על קבל אישור ולבסוף אמת חריגת אבטחה. אם קיבלת אזהרה באקספלורר לגבי האבטחה, לחץ על המשך באתר זה בכל מקרה.

במסך הכניסה יש להזין שם משתמש וסיסמא שתונפק לכם ע"י נציגי אגרון. אם תרצו לשנות את שפת ברירת המחדל לשפה אחרת (כמו אנגלית או רוסית) שנו את השדה שפה בשביל כך (למשתמשי אקספלורר בגירסאות 6 או 7 מומלץ לשנות את השפה לאנגלית).

מסך ראשי

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
המסך הראשי של האגרונט
התפריט הראשי של האגרונט

במסך הראשי (מכונה לוח בקרה) נקבל את מרבית האפשרויות שניתן לעשות:

 1. מנהל קטגוריות - ניהול קטגוריות באתר. ניתן לחלק את מבנה האתר לפי קטגוריות. כל מאמר מחולק לקטגוריה מסוימת.
 2. הוספת מאמר חדש - פעולה זו הינה הפעולה המרכזית להכנסת תוכן חדש.
 3. מנהל מאמרים - ניהול המאמרים באתר. בין האפשרויות השונות ניתן לערוך, להוסיף ולמחוק מאמרים.
 4. מנהל תפריטים - ניהול התפריט המרכזי (התפריט העליון) ותפריט המשתמשים. ניתן לקשר בין פריט בתפריט לתוכן שהוכנס כמאמר.
 5. מנהל משתמשים - ניהול המשתמשים (קוראים) של האתר. בין השאר ניתן לאפס סיסמא לקורא ולבדוק אם קורא קיים.
 6. מנהל קישורים - ניהול הקישורים של האתר. ניתן בעזרת מודול זה להציג קישורים עפ"י קטגוריות בתצוגה קלה לעיצוב ובניה. כמו כן, לכל קישור יתווסף מונה לחיצות (יעיל מאוד לבקרה על ביקורים באתר).

כדי להבין את המבנה של האגרונט (מבחינת ניהול התוכן), ניתן להסתכל על שני צדדים של האתר. הראשון הוא התוכן שמכניסים כמאמרים והשני הוא התפריטים. לאחר הכנסת מאמר כלשהו ניתן לקשר אותו לכפתור בתפריט וכך ליצור עוד פריט מידע באתר.

המדורים מחולקים לקטגוריות ותחת כל קטגוריה ישנם מספר מאמרים. כך האתר מחולק לרבדים שונים וניתן לנהל את המידע בקלות. לרוב האתרים הפשוטים מספיק מדור אחד שמחולק למספר קטגוריות.

מנהל קטגוריות

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מנהל הקטגוריות באגרונט

כל תוכן שניצור באתר ישויך לקטגוריה. באמצעות קטגוריות אלו גם התוכן יהיה מסודר וקל לאיתור וגם ניתן יהיה לחלק את תצוגת האתר לפיהן (מודולים מסוימים מתבססים על קטגוריות, כמו מודול שמציג חדשות מקטגורית חדשות).

ניתן להגיע למנהל הקטגוריות באמצעות המסך הראשי של האגרונט או באמצעות התפריט של האגרונט תחת תוכן. במסך שיפתח ניתן יהיה לראות את התפריט, הסרגל העליון, שורת הסינון באמצעותה ניתן לסנן או לאתר פריט ברשימה ורשימה של פריטים כאשר כל פריט מייצג קטגוריה. ניתן להיעזר בסרגל העליון לבצע פעולות בסיסיות (כמו חדש, עריכה, מחיקה וכו').

קטגוריה חדשה

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מסך יצירת או עריכת קטגוריה

ניתן לפתוח קטגוריה חדשה באמצעות כפתור החדש בסרגל העליון של מנהל הקטגוריות. ייפתח מסך עריכת הקטגוריה עם מאפיינים ריקים. יש להזין את הערכים הבאים:

 • כותרת - שם הקטגוריה.
 • כינוי (alias) - שם באנגלית לקטגוריה לשימוש בקישורי האינטרנט שהמערכת יוצרת.
 • מפורסם - ניתן ליצור קטגוריה ולא לפרסם אותה, משמע, כי לא ניתן יהיה להשתמש עד אשר לא נפרסם אותה. אפשר להגדיר פרסום למאופשרת (enabled).
 • מדור - תחת איזה מדור תקוטרג הקטגוריה. ניתן לחלק כל מספר קטגוריות למדור. המדורים נועדו לאתרים גדולים עם מספר קטגוריות ומאמרים גדול. לכן, אם כמות התוכן באתר קטנה ניתן לקטרג את רוב הקטגוריות תחת המדור כללי.
 • רמת גישה - אם נרצה קטגוריה עם הרשאה גישה רק לקוראים הרשומים באתר נזין כאן רמת גישה רשום, אם לא, נזין ציבורי.

בסיום, יש ללחוץ על כפתור השמירה בסרגל העליון לשם שמירה וחזרה למסך מנהל הקטגוריות, אישור לשמירה והישארות במסך הקטגוריה או ביטול לביטול השינויים וחזרה למסך מנהל הקטגוריות.

עריכת קטגוריה

כדי לערוך קטגוריה ניתן לבחור פריט מהרשימה של הפריטים במנהל הקטגוריות ולשנות את הערכים השונים כפי שעשינו בעת יצירת קטגוריה חדשה.

מחיקת קטגוריה

אפשר למחוק קטגוריה ע"י סימונה (עמודת סימון ברשימת הפרטים) ולחיצה על כפתור מחיקה בסרגל העליון במנהל הקטגוריות.

מנהל מאמרים

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מנהל המאמרים של האגרונט

במנהל המאמרים ניתן להחליט איזה מאמר יפורסם ואיזה יופיע בדף הבית. ניתן ליצור מאמר, להיכנס למאמר קיים ולערוך אותו. בנוסף, ניתן למחוק מאמר ולהעבירו לסל המחזור של המאמרים.

הוספת מאמר חדש

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
יצירת מאמר חדש באגרונט

שלב זה הינו בסיסי בו ניתן להכניס תוכן חדש לאתר. התוכן יכול להיות כל תוכן לגבי הספריה, אבל לאו דווקא, בין אם זה מידע חדשותי, מידע כללי או כל מידע אחר שברצונכם להציג למבקרים באתר (גם לרשומים וגם לאלה שלא).

בסיום הזנת המאמר ניתן ללחוץ על שמירה (בשביל לשמור ולעבור למנהל המאמרים), אישור (בשביל לשמור ולהשאיר את המאמר פתוח) או ביטול (בשביל לא לשמור שינויים ולעבור למנהל המאמרים).

שימו לב: מסך הזנת מאמר חדש זהה למסך עריכת מאמר רק שהאחרון יהיה כבר עם תוכן שהזנת בעבר.

פרמטרים בסיסיים

הכנסת התוכן מתבצעת באמצעות עורך טקסט מתקדם שמעוצב כמו התמלילן של אופיס. אך לפני הכל יש להכניס מספר פרמטרים כדי לאפיין את המאמר ולאן הוא מיועד:

 1. כותרת - שם המאמר.
 2. כינוי (Alias) - כינוי זה נועד כדי שהקישור של המאמר יהיה בעל משמעות למנועי חיפוש, לכן, הכינוי חייב להיות באנגלית. למשל אם המאמר הינו בנושא הדרכת תלמידים חדשים כינוי מומלץ יהיה: new-students-guide. בנוסף, ניתן להזין רווחים, אך לאחר שמירה הרווחים יהפכו להיות מקפים.
 3. מפורסם - מאמר מפורסם הוא נגיש באתר. במידה ומכניסים מאמר חדש שלא סיימתם להזין את כל התוכן שלו, ניתן לשמור אותו ללא פרסום וכך להוסיף אותו בשלבים (במספר פעימות) עד אשר הוא יושלם.
 4. דף הבית (Front Page) - האם לפרסם את המאמר בדף הבית. מאפשר פרסום המאמר בדף הראשי (אם וכאשר).
 5. מדור וקטגוריה - לאיזה מדור וקטגוריה ישויך המאמר.

הכנסת התוכן

לאחר הכנסת הפרמטרים לעיל ניתן להתחיל להזין את תוכן המאמר. ניתן להזין טקסט באופן חופשי בסגנון של מעבד תמלילים. כדי לעצב טקסט, להוסיף קישורים, אובייקטים ועוד נעזר בסרגל העיצוב.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר

עיצוב טקסט

 • שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
  - הדגשה.
 • שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
  - הטיה.
 • Agronet-toolbar-underline.png
  - הוספת קו תחתון.
 • שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
  - הוספת קו חוצה.

ישור טקסט

 • Agronet-article-align-left.png
  - ישור טקסט לשמאל.
 • Agronet-article-align-center.png
  - ישור טקסט למרכז.
 • Agronet-article-align-right.png
  - ישור טקסט לימין.
 • Agronet-article-align-justify.png
  - ישור טקסט באופן יחסי לשורה.

ארגון רשימות

 • Agronet-toolbar-auto-numbering.png
  - מספור אוטומטי של שורות.
 • Agronet-toolbar-bullets.png
  - הוספת תבליטים לשורות.

פעולות מתקדמות

פעולות מתקדמות בהוספה או עריכת מאמר הינם יצירת קישור והוספת תמונה.

קישור

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
הוספת קישור או עיצובו
 • Agronet-article-link.png
  - הוספת קישור לטקסט שסומן. יש לסמן את הטקסט שממנו אנו רוצים ליצור קישור לפני הלחיצה על כפתור זה. לאחר הלחיצה יפתח חלון שבו נצטרך להזין מספר פרמטרים:
 1. Link URL (קישור URL)- כאן נזין את הקישור עצמו.
 2. Target (חלון מטרה) - יש לבחור היכן יפתח הקישור. האפשרויות הקיימות הם open in this window (בחלון הנוכחי) או open in new window (בחלון חדש).
 3. Title - תיאור קצר של הקישור. התיאור יופיע כאשר יעברו עם הסמן של העכבר על הקישור (ללא לחיצה עליו).

תמונה

שימו לב: למידע נוסף כיצד ליצור תמונות בשביל אתר אינטרנט, ראו גם את המדריך בנושא זה.
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מסך בחירת תמונה ו/או העלאת תמונה

בשביל להשתמש בתמונה יש לעשות זאת בשתי שלבים להוספת תמונה. בשלב הראשון נבחר את התמונה. אם זו תמונה שקיימת במחשב האישי, יש להעלות אותה לפני כן לשרת , כדי שהאתר יוכל להשתמש בה ולהציגה למבקרים. בשלב השני יהיה עלינו לעצב כיצד תופיע התמונה בדף, גודלה, וכיצד היא תופיע יחסית לטקסט.

בחירת תמונה והעלאת תמונה
כדי לבחור תמונה ו/או להעלות תמונה נלחץ על כפתור שמופיע מתחת לעורך והכיתוב עליו תמונה (
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
) לאחר מכן תיפתח מסגרת כפי שמופיע לעיל. המסך יציג את הקבצים הזמינים בשרת. בנוסף בתחתית המסך יהיה ניתן להעלות תמונות מהמחשב האישי.
העלאת תמונה
שימו לב: אם הקובץ כבר קיים באתר דלגו לשלב הבא-בחירת תמונה.

כפי שצויין, אם התמונה קיימת על המחשב יש להעלות אותה לשרת של האתר, כדי שנוכל להשתמש בה באתר.

מסך בחירת תמונה ו/או העלאת תמונה

יש להשתמש בתחתית המסך בחלק ההעלאה (מופיע לעיל). קודם יש לבחור את הקובץ הקיים במחשב האישי (שם קובץ התמונה אמור להיות באנגלית ללא רווחים) באמצעות כפתור ה-Browse (עיון) ולאחר בחירת הקובץ ללחוץ על הכפתור התחלת ההעלאה. לאחר סיום ההעלאה תתקבל הודעה כי העלאה הושלמה. לאחר סיום העלאה נצטרך נצטרך לבחור את קובץ התמונה כפי שיוסבר כדלקמן.

בחירת תמונה

ניתן לבחור תמונה ע"י דפדוף ברשימת התמונות שמופיעה (התמונות מוצגות עם תצוגה מקדימה ושם הקובץ). כדי לבחור תמונה יש ללחוץ עליה הקישור של התמונה יופיע בשדה URL. לאחר מכן יש להזין את שני הפרמטרים הנותרים: תיאור תמונה וכותרת. המאפיין הראשון עבור דפדפנים שלא מציגים תמונה (למשל, דפדפנים לעיוורים) והמאפיין השני הינו כותרת שתופיע אם תרצו להציג את התמונה עם כותרת מתחתיה. ניתן ששני מאפיינים אלו יהיו דומים. המאפיין השני (כותרת) אינו חובה. לאחר סיום בחירת הקובץ והזנת הפרמטרים הדרושים לחצו על הכפתור הכנסה, שנמצא במעלה מסך בחירת התמונה. אם ברצוננו לבטל את השינויים ניתן ללחוץ על ביטול שנמצא ליד כפתור ההכנסה.

שימו לב: יכול להיות שהתמונה שהוספתם והכנסתם למאמר זה עתה תוצג ברזולוציה גדולה ולא מתאימה עיצובית למאמר. לא לדאוג! בשביל זה קיים השלב הבא - עיצוב תמונה.
עיצוב תמונה
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
עיצוב תמונה מאפיינים כלליים

כדי לעצב תמונה יש ללחוץ לחיצה בודדת על התמונה שברצוננו לעצב באמצעות הלחצן השמאלי של העכבר ולאחר מכן על כפתור עיצוב תמונה (Agronet-article-image-format.png). כפתור זה נמצא בסרגל של עורך הטקסט (בדיוק מתחת לכפתורי ישור טקסט). לאחר לחיצה על כפתור זה יפתח חלון אפשרויות מתקדמות שבו יש שתי כרטיסיות לעדכן:

1. General
 • Image URL - נתיב התמונה. בד"כ נתיב זה נבחר אוטומטית לאחר הוספת התמונה ואין לשנותו (אלא אם אתם יודעים את הנתיב).
 • Image description (מקביל לשדה תיאור תמונה בשלב העלאת תמונה) - תיאור קצר של התמונה. מאפיין זה נדרש בשביל מנועי חיפוש שיקטלגו את התמונה).
 • Title (מקביל לשדה כותרת בשלב העלאת תמונה) - כותר עבור התמונה, שיופיע כאשר עוברים עם הסמן של העכבר מעל התמונה (ניתן להעתיק ממאפיין ה-description).
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
עיצוב תמונה מאפיינים עיצוביים
2. Appearance
 • Alignment - ישור התמונה יחסית לטקסט. הערכים המומלצים הם (לפי הנדרש): left, right או center. כל השאר מורכבים יותר.
 • Dimensions - גודל התמונה - שני שדות שהשמאלי מייצג את הרוחב והימני מייצג את הגובה. מומלץ להזין רק את הערך השמאלי (רוחב התמונה) ולסמן מתחת את Constrain proportions כדי לבצע התאמה אוטומטית של רוחב התמונה לגובההּ.
 • Vertical space - רווח בצד הימני והשמאלי של התמונה (ערך מספרי; מומלץ בין 5 ל-10).
 • Horizontal space - רווח מתחת ומעל התמונה (ערך מספרי; מומלץ בין 5 ל-10).
 • Border - עובי קו הגבול של התמונה. אם ברצונכם לצייר גבול מסביב לתמונה הזינו ערך מספרי בשדה זה (ערך מומלץ בין 3 ל-5).

סרטים וסרטונים

ראו כאן מאמר הסבר בנושא

איתור מאמר

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
חיפוש במנהל המאמרים של האגרונט בעזרת המסנן

כדי לאתר מאמר ניעזר בחיפוש פשוט, שמכונה מסנן (ראה לעיל), וכך להציג רק מאמרים לפי מאפיין מסוים (כל זאת בשביל איתור מהיר של מאמר במקרה ויש מספר גדול של מאמרים).

ניתן לסנן לפי:

 1. ביטוי - מילה או חלק ממנה שאמורה להופיע בשם מאמר. מזינים את הביטוי במסנן.
 2. מדור - סינון מדור ספציפי.
 3. קטגוריה - סינון קטגוריה ספציפית.
 4. מחבר - סינון לפי מחבר (במקרה ויש מספר אנשים שמזינים מאמרים באתר).
 5. מצב - סינון לפי מצב המאמר (מפורסם או לא).
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מיון מנהל המאמרים של האגרונט - יש ללחוץ על שם העמודה כדי למיין לפיה

בנוסף, ניתן למיין לפי אחת העמודות באמצעות לחיצה על שמה של העמודה (בראש העמודה).

כניסה לעריכת מאמר

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
הסרגל העליון של מנהל המאמרים

בשביל לערוך מאמר, יש ללחוץ על שמו ולאחר מכן נכנסים למאמר באותו אופן שיצרתם אותו. משמע כי תקבלו את תוכן המאמר והפרמטרים שהזנתם בעורך הטקסט שהוסבר השלב הוספת מאמר חדש.

פרסום או ביטול פרסום

שימו לב: פרסום או ביטול פרסום מכונה לפעמים מאופשר או בלתי מאופשר.
כדי לבטל פרסום של מאמר ניתן ללחוץ על הכפתור בעמודה מפורסם (
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
). במקרה ומעוניינים לבטל פרסום לכמה מאמרים בבת אחת, יש לסמן את המאמרים האקטואליים לביטול פרסום בעמודה הסימון
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
ולאחר מכן יש ללחוץ בסרגל העליון של מנהל המאמרים (לא בעמודת הפרסום) על כפתור הפרסום (צילום מסך של הסרגל העליון למעלה). אם ברצונכם לפרסם מאמר שבוטל פרסומו יש לעשות אותו הדבר כמו ביטולו רק להיפך (בעזרת כפתור ביטול פרסום
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
).

הוספת מאמר או מחיקת מאמר

ניתן להוסיף מאמר מתוך מנהל המאמרים באמצעות כפתור החדש בסרגל הכלים. לאחר לחיצה על כפתור זה ניכנס ליצירת מאמר חדש כפי שבוצע מתוך המסך הראשי.

בנוסף, ניתן למחוק מאמר אחד או יותר ע"י סימונו (באמצעות כפתור הסימון
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
) ולחיצה על סמל סל המחזור בסרגל העליון תעביר את המאמר לסל המחזור מאמרים (המאמר לא יופיע יותר במנהל המאמרים).

מנהל תפריטים

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מנהל תפריטים של מנהל המאמרים - עריכת התפריט העליון והמרכזי של האגרונט

תפריט ברירת מחדל של האגרונט הינו התפריט העליון ואותו נערוך (בד"כ). ישנו גם את תפריט המשתמש שהינו תפריט בצד הימני, שמופיע לאחר כניסה באמצעות טופס הכניסה. באמצעות מנהל התפריטים ניתן לבנות תפריט עשיר לקישורים שונים באתר ומחוצה לו תוך מבנה היררכי מסודר שיעזור למבקר באתר ניווט קל וידידותי.

כדי לערוך את התפריט העליון יש להיכנס בתפריט הראשי לתוך תפריטים לתוך תפריט עליון (מסומן בכוכבית).

שימו לב: אל תתבלבלו! שימו לב שאתם לא נכנסים לתוך מנהל התפריטים בתפריט תפריטים, אלא לתפריט עליון.

לאחר לחיצה על התפריט העליון תקבלו רשימה של פריטים קיימים כרגע בתפריט וסרגל כלים עליון באותו מבנה של סרגל הכלים של מנהל המאמרים.


הוספת פריט לתפריט העליון

כדי להוסיף פריט לתפריט נלחץ על חדש בסרגל הכלים העליון (
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
). יפתח לנו מסך הוספת פריט מיוחד שעלינו לבחור את סוג הפריט שברצוננו להוסיף כפי שמופיע לעיל.

בחירת סוג פריט

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
בחירת סוג פריט בעת הוספת פריט תפריט חדש

הסוגים הרלוונטיים לניהול תוכן:

 1. מאמרים - הוספת מאמר או קטגוריה שלמה של מאמרים.
 2. קישורי רשת - הוספת רשימת קישורים בצורה מסודרת ויפה לעין.
 3. קישור חיצוני (Extrenal Link) - קישור לאתר אחר.
 4. Seperator - פריט לא לחיץ שרק יוצג ולא יהיה לחיץ.

הוספת סוג פריט מאמר

כדי להוסיף סוג פריט מאמר נלחץ על מאמרים במסך האחרון ולאחר מכן נבחר את סוג תצוגת המאמר.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
בחירת פריט תפריט מסוג מאמר

להלן הסבר על כל אופציה של סוגי המאמרים:

 • Archived - מאגר מאמרים ישנים.
 • Archived Article List - הוספת רשימת כתבות במאגר (פחות רלוונטי).
 • Article - מאמר במנהל המאמרים.
 • Article Layout (פריסת מאמר) - סוג מאמר רגיל. זהו הסוג הנפוץ שמציג מאמר באופן סטנדרטי.
 • Article Submission Layout - הוספת אופציה לתת למבקרים באתר לשלוח מאמרים.
 • קטגוריה
 • Category Blog Layout - הוספת קטגוריה שלמה מאמרים בעיצוב של בלוג.
 • Category List Layout - הוספת קטגוריה שלמה מאמרים בעיצוב של רשימה.
 • דף הבית
 • Front Page Blog Layout - הוספת פריט דף הבית שיציג את מאמרי דף הבית (במידה והוא לא קיים).
 • מדור
 • Section Blog Layout - הוספת מדור שלם מאמרים בעיצוב של בלוג.
 • Section List Layout - הוספת מדור של מאמרים בעיצוב של רשימה.

פריט תפריט מקושר למאמר

אנו נבחר בד"כ סוג Article Layout כדי ליצור פריט תפריט שמקושר למאמר. לאחר בחירה זו נקבל את המסך לעיל.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
יצירת פריט תפריט מסוג מאמר באגרונט

נצטרך להזין את הפרמטרים הבאים:

 • כותרת - שם הפריט שיופיע בפריט של התפריט.
 • כינוי - כינוי כפי שהופיע במאמר. זה ישמש לקישור הישיר למאמר. כמו הכינוי של המאמר, גם כאן, הכינוי חייב להיות באנגלית.
שימו לב: אין לערוך את השדה Link.
 • Display in - באיזה תפריט יופיע הפריט. אין לשנות ערך זה (אמור להישאר תפריט עליון).
 • פריט אב - מאפיין זה מכיל רשימה ארוכה של כל פריטי התפריט הקיימים (מומלץ להגדיל את התמונה מימין כדי לראות מאפיין זה). אם ברצוננו שהפריט יהיה תחת פריט אחר (היררכיה של פריטי תפריט) יש לבחור את הפריט שבו יופיע הפריט החדש. אם אנו רוצים רק להוסיף פריט לתפריט העליון ללא היררכיה יש להשאיר מאפיין זה ללא שינוי (ערך ברירת המחדל הינו עליון).
 • מפורסם - האם הפריט יפורסם או לא. ניתן ליצור פריט שלא יפורסם באותו רגע שהוא נשמר אלא רק לאחר מכן.
 • סידור - אחרי איזה פריט יופיע הפריט החדש.
  שימו לב: ערך זה ניתן לשנות רק לאחר שמירה של הפריט.
 • רמת גישה - מי רשאי לראות את הפריט. ניתן להגביל פריטים רק למשתמשים הרשומים לאתר ולא למבקרים מזדמנים. על-מנת לעשות זאת יש לבחור באופציה רשום, אם לא יש להשאיר ערך זה ללא שינוי (ערך ברירת מחדל הינו ציבורי).
 • On Click, Open In - האם בלחיצה על הפריט המאמר יפתח בחלון חדש או בחלון הנוכחי.

Select Article (בצד ימין) מקשר בין המאמר לפריט. לחיצה על Select תפתח חלון ובו רשימת מאמרים. לחצו על המאמר הרצוי.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
בחירת המאמר שיקשור לפריט תפריט

לאחר מילוי הפרמטרים לחיצה על שמירה (כדי לשמור ולצאת), אישור (כדי לשמור ולהישאר באותו מסך) או ביטול (במידה ורוצים לבטל שינויים ולא ליצור את הפריט) בסרגל העליון.

פריט תפריט מקושר לאתר אחר

כדי להוסיף פריט תפריט אשר לחיצתו תוביל לאתר אחר יש ליצור פריט חדש. בסוג הפריט יש בחור ב-External Link (קישור חיצוני). לאחר מכן במסך שיפתח יש להזין את הפרמטרים הבאים (אין חובה להזין את שאר הפרמטרים):

 1. כותרת (Title)- שם הפריט - הערך אשר יוצג בתפריט.
 2. כינוי (Alias)- שם באנגלית (נועד בשביל מנועי חיפוש).
 3. קישור (Link) - הקישור עצמו - הקישור אשר המשתמש יעבור אליו בעת לחיצה על הפריט בתפריט.
 4. פריט אב - מאפיין זה מכיל רשימה ארוכה של כל פריטי התפריט הקיימים (מומלץ להגדיל את התמונה מימין כדי לראות מאפיין זה). אם ברצוננו שהפריט יהיה תחת פריט אחר (היררכיה של פריטי תפריט) יש לבחור את הפריט שבו יופיע הפריט החדש. אם אנו רוצים רק להוסיף פריט לתפריט העליון ללא היררכיה יש להשאיר מאפיין זה ללא שינוי (ערך ברירת המחדל הינו עליון).
 5. בלחיצה, פתח ב (On Click, Open in) - היכן הקישור יפתח. ניתן שהקישור יפתח בחלון חדש והחלון של האתר ישאר פתוח.
שימו לב: מומלץ לבחור פתח בחלון חדש במאפיין בלחיצה, פתח ב, כדי שמבקרים באתר לא יעזבו את האתר וישאירו חלון שלו פתוח על-אף שהם עוברים לאתר אחר.

מנהל משתמשים

ניתן להיכנס למנהל המשתמשים באמצעות הכפתור במסך הראשי או באמצעות התפריט אתר ולאחר מכן מנהל משתמשים.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
יצירת פריט תפריט מסוג מאמר באגרונט.
שימו לב: פרטי המשתמשים בתמונה נמחקו בשביל אבטחת מידע וצנעת הפרט.

במנהל המשתמשים יופיעו כל הקוראים של הספריה, שהועברו מתוך תוכנת האגרון, ומנהלי האתר.

שימו לב: הרשימה מתעדכנת אחת ליומיים, על-כן, אם הוספתם קורא חדש לתוכנת האגרון, הקורא יוכל להיכנס לאגרונט לאחר יומיים.

כל קורא יכול להיכנס לכרטיס הקורא שלו באתר באמצעות הזנת שם משתמש וסיסמא בטופס הכניסה. השם משתמש והסיסמא הראשונית הינם מה שמוזן בתוכנת האגרון בכרטיס הקורא בשדה ת"ז.

איתור משתמש

כמו במנהל המאמרים, גם כאן ניתן לאתר בקלות באמצעות הזנת מאפיין - שם פרטי, משפחה, שם משתמש (בד"כ ת"ז) או דואר אלקטרוני, או רק חלק מהמאפיין במסנן (מעל הרשימה בצד) ולחיצה על המשך. כדי לנקות את הסינון שהוחל יש ללחוץ על כפתור האיפוס במקרה והקורא לא קיים ברשימת המשתמשים, אך קיים בתוכנת האגרונט במשך יותר מיומיים, יש לפנות לאגרון לבירור הבעיה.

לאחר איתור משתמש מסוים ניתן לערוך את שמו וזה יוסבר בחלק הבא.

עריכת משתמש

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
עריכת מאפייני משתמש באגרונט

כדי לערוך משתמש יש ללחוץ על שמו ברשימת המשתמשים ולאחר מכן יפתח המסך לעיל. ניתן לערוך את מאפייני המשתמש השונים. אם הקורא מתלונן כי שכח סיסמא, יש להזין סיסמא חדשה פעמיים (בשדה סיסמא ובשדה אימות סיסמא). בנוסף, יש לשים לב כי ניתן אף לחסום משתמש - לחיצה על כן בשדה חסימת משתמש תוביל אותנו לחסימת המשתמש ואי מתן אפשרות לכניסה לכרטיס הקורא באתר.

לאחר הזנת הפרמטרים ניתן ללחוץ על שמירה, אישור או ביטול בסרגל העליון. ההבדל בין שמירה לאישור הינו ששמירה שומרת וחוזרת למנהל המשתמשים בעוד שאישור אך ורק שומר ללא מעבר למנהל המשתמשים (נשארים במצב עריכת משתמש).

מנהל קישורים

מנהל הקישורים מאפשר לנהל את הקישורים של האתר. באמצעות מסך הקישורים ניתן לערוך את הקישורים עצמם ואת הקטגוריות שמאכלסות קבוצות של קישורים.

אזהרה: יש לשים דגש לגבי ההבדל בין קישור במאמר שהוא חלק מתוכן לבין קישור במנהל קישורים. האחרון נועד להיות מוצג כחלק מרשימת קישורים.
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מסך קישורים לדוגמא מאתר אגרון

קטגוריות

שימו לב: יש להבדיל בין קטגוריה של מאמרים לבין קטגוריה של הקישורים. אין קשר ביניהם וכל סוג קטגוריה יועד לאוכלוסיה שונה (בין אם קישורים ובין אם מאמרים).

כדי להיכנס לקטגוריות הקישורים יש להיכנס בתפריט הראשי של הניהול לרכיבים->קישורי רשת->קטגוריות.

במסך קטגוריות קישורי הרשת יופיעו הקטגוריות הקיימות ברשימת פריטים סטנדרטית. כדי לערוך קטגוריה ברשימה יש ללחוץ על שמה. כדי ליצור קטגוריה חדשה יש ללחוץ על חדש בסרגל הכלים העליון.

מסך עריכת קטגוריה ומסך קטגוריה חדשה דומים רק שבאחרון הערכים ריקים (בעת יצירת קטגורית חדש) ויש להזין אותם במלואם.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מסך קטגוריות קישורים

מאפייני קטגוריה:

 • כותרת - שם הקטגוריה.
 • כינוי - שם באנגלית לקטגוריה לשימוש בקישורים שייבנו עבור הקטגוריה.
 • מפורסם - האם הקטגוריה תהיה נגישה לבניית תפריט.
 • מיון - אם יש חשיבות לסדר הזינו לאחר איזו קטגוריה תופיע הקטגוריה שאתם עורכים (או יוצרים, במקרה ואתם יוצרים קטגוריה חדשה). בד"כ המיון אינו חשוב. ערכו ערך זה רק אם נתקלתם בבעית מיון קטגוריות.
 • רמת גישה - האם להגביל קטגוריה זו רק למשתמשים רשומים. אם זה המצב, הזינו רשום בשדה זה. אם לא השאירו ערך ברירת מחדל (ציבורי).
 • תמונה - בחירת תמונה עבור הקטגוריה. תמונה זו תוצג אם נציג את כל קישורי הקטגוריות בהמשך.
 • מיקום התמונה - היכן תופיע התמונה ביחס לרשימת הקישורים של הקטגוריה.
 • תיאור - טקסט חופשי שניתן להזין כדי שיופיע בסמוך לתצוגת הקישורים. מומלץ להזין הסבר קצר על קטגוריה הקישורים ואילו קישורים יופיעו תחת קטגוריה זו כדי שהמבקר באתר יבין מה הוא אמור למצוא בקטגוריה זו.

קישורי רשת

כדי להיכנס לקישורים יש להיכנס בתפריט העליון לרכיבים->קישורי רשת->קישורים. במסך זה יוצגו כלל הקישורים באתר (מכלל הקטגוריות) ברשימת פריטים מסודרת בעלת סרגל עליון שמאפשר לבצע את כלל הפעולות הנפוצות (חדש, עריכה, מחיקה וכו'). גם כאן ניתן לסנן ולמיין בעזרת המסנן ושורת הכותרת.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מסך מנהל קישורים

בנית תפריט לקישורי הרשת

כדי ליצור פריט בתפריט שלחיצה עליו תציג את קישורי הרשת ניתן להיכנס לתפריט העליון וליצור פריט חדש. במסך שיפתח יש לבחור את סוג הפריט. סוג הפריט עבור קישורי הרשת הינו קישורי רשת (אין להתבלבל עם הסוג קישור חיצוני) ותחת קישורי רשת ישנם שלושה אפשרויות:

 1. כל הקטגוריות->תצורת רשימת קטגוריית קישורי רשת - באפשרות זאת ניתן להציג את כל הקישורים שנוצרו (כולל כל הקטגוריות).
 2. קטגוריה->תצורת רשימת קטגוריה - באפשרות זאת ניתן להציג קטגוריה יחידה של קישורי רשת.
 3. קישור רשת->תצורת הגשת קישור רשת - באפשרות זאת ניתן לאפשר למשתמשים להוסיף קישור לאתר.

בד"כ השימוש הוא באפשרות השניה תצורת רשימת קטגוריה. באפשרות השלישית מומלץ לא להשתמש. האפשרות הראשונה הינה בדיוק כמו השניה אך ללא בחירת קטגוריה. ראה הסבר בפרק להלן.

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
מסך יצירת תפריט לקישורים

תצורת רשימת קטגוריה

אם בחרת להציג קטגוריה יחידה יש להזין את הפרמטרים הבסיסיים לפריט תפריט (שם בעברית וכינוי באנגלית). בנוסף תצטרך לבחור בצד שמאל תחת פרמטרים - בסיס את הקטגוריה שתוצג.

ניתן לעדכן מאפיינים מתקדמים תחת פרמטרים - רכיב. שם אפשר להסתיר או להציג את תיאור הקטגוריה, להזין הקדמה שתופיע מעל הקישורים ועוד.

סוף דבר

אם יש עוד נושאים שלא הוסברו, תוכן שלא מובן במאמר או שאלות בנושא האגרונט, ניתן לעשות זאת בפורום, בדף השיחה של המדריך או באמצעות דף הקשר של אגרון.

ראה גם